Запрошуємо на презентацію книжки «Іван Гель. Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття»

Книгарня «Є» спільно з Центром досліджень визвольного руху запрошують на презентацію книжки «Іван Гель. Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття», що відбудеться у середу, 4 червня.

Початок – о 18:30

У середині 1950-х років ліквідовано останні ланки збройного підпілля на Західній Україні. Здавалося, комуністичний тоталітарний режим отримав остаточну перемогу, а український визвольний рух ліквідовано. Але боротьба, набувши нових форм, знову продовжилася по всій Україні.
Виклик усемогутній системі кинули завзяті одинаки, потужній репресивній машині протистояла невловима для неї «організація без організації». Люди повставали, захищаючи свою людську та національну гідність. На зміну збройним діям прийшов ненасильницький опір, акції на захист своєї культури та церкви, самвидав, правозахисна діяльність.

Про трансформацію визвольного руху другої половини ХХ століття, його ідейну еволюцію від вимог культурницького характеру до політичних цілей, діяльність окремих осіб та об’єднань, що становили основу українського опору 1950—1980-х років, розповідає один із його активних учасників.
Іван Гель на сторінках цієї книги наводить безліч невідомих фактів про рух опору та боротьбу з ним репресивної системи, невідомі біографії учасників. Усе це відновлено завдяки ретельній праці історика з архівними документами та свідченнями очевидців.
Книга, підготовлена до друку істориком Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Іриною Єзерською уже після смерті Івана Геля, є своєрідним пам’ятником як автору, так і цілому поколінню тих, хто відважилися на виклик системі і перед чиєю гідністю вона врешті впала.

Довідка
Іван Гель (1937—2011) — громадський діяч, учасник українського визвольного руху, політв’язень радянських тюрем і концтаборів (1965—1968, 1972—1987), правозахисник, публіцист, історик, співзасновник Української ініціативної групи за звільнення в’язнів сумління (1987). Був одним із найактивніших видавців і розповсюджувачів самвидаву, за що його ще називали самвидавним Іваном Тиктором. Після виходу на волю, будучи глибоко віруючою людиною, всі сили спрямував на легалізацію катакомбної Української греко-католицької церкви. Стає головою Комітету захисту УГКЦ (1987) і редактором його друкованого органу «Християнський голос», надає рухові за легалізацію динамічності, масовості та організованості. Зусилля не були марними і завершилися виходом УГКЦ з підпілля у 1989 році. Разом з тим був відповідальним секретарем журналу «Український вісник», першим заступником голови Львівської обласної ради (1990—1994), головою Львівської обласної комісії з відновлення прав реабілітованих (1994—2002). Однак державні посади ніколи не приваблювали Івана Геля, він більше уваги приділяв роботі з молодим поколінням, читав спецкурс з історії визвольного руху другої половини XX століття у Львівському університеті. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V ступеня (2002), IV ступеня (2006).

Презентує книжку її упорядниця Ірина Єзерська.

***

Адреса книгарні «Є»:
вул. Лисенка, 3
ст. м. «Золоті Ворота»
Вхід вільний.

Медіапартнер заходу – тижневик «Український тиждень».